Novinky

Grand Prix Brno

18.8.2014

Fotografie k novince Grand Prix Brno

O uplynulém víkendu se na brněnském autodromu konal další díl seriálu MotoGP. Náš tým se tohoto podniku zúčastnil na divokou kartu s jezdcem #59 Mírou Popovem. Účast jsme pojali jako možnost seznámení se Míry s prostředím Moto2 v Mistrovství světa a získání další zkušeností pro jeho kariéru ve třídě Moto2. Je nutno si uvědomit, že Míra jede ve třídě Moto2 první sezónu, která je poznamenána i několika zraněními a Míra se teprve seznamuje s technikou Moto2 a prostředím závodů v této třídě.

 Ještě před vyjetím do prvního tréninku jsme museli opustit Mírovo stále číslo a prohodit mezi sebou obě číslice. Číslo 95 je obsazeno a dostali jsme číslo 59. 

V pátečním prvním volném tréninku jsme měli v prvním kole technický problém se zadní brzdou. V tomto tréninku Míra objel jen 5 kol a trénink ukončil s časem 2:08,155. Vzhledem k malému počtu odjetých kol, jsme brali tento trénink pouze jako seznamovací. 

Do druhého volného tréninku jsme připravili několik změn v nastavení motorky, ale před tréninkem začalo pršet, takže jsme nastavení museli kompletně změnit na mokré. V průběhu tréninku trať osychala a v závěru se jelo již na suchých pneumatikách a se suchým nastavením. Pro nás tento trénink přinesl zkušenost na mokru, kdy se Míra pohyboval v horní polovině výsledků. V závěru tréninku jsme museli motorku opět přestavět na suché nastavení a v závěru tréninku Míra zajel čas 2:08,823.

 Do třetího volného tréninku, který se jel v sobotu dopoledne, jsme provedli opět další změny v nastavení motocyklu, což se projevilo v zlepšení Mírova času na 2:06,921.

V sobotní odpolední kvalifikaci Míra dále vylepšil čas na 2:05,210. V tomto tréninku nás opět provázela smůla, kdy na motoru praskl senzor tlaku oleje a olej začal unikat z motoru. Motor včetně příslušenství (senzory a čidla), jsou součástí dodávky dílů, které dostáváme přímo na místě od IRTA/DORNA. Čidlo jsme měli k dispozici vlastní, z našeho skladu dílů, takže jsme provedli rychlou opravu a Míra mohl pokračovat v tréninku. Díky této závadě Míra objel pouze 13 kol.

 Nedělní program byl zahájen warm-up tréninkem, v kterém Míra opět zrychlil a dosáhl času 2:04,937.

 Pokračování nedělního programu a vyvrcholením celého víkendu byl závod. Míra do závodu startoval z 35. pozice, po prvním kole projížděl již na pozici 27. V následujících kolech se Míra pohyboval na pozici 28.-29. V devátém kole bohužel po souboji s Mulhauserem následoval pád…

 V tomto závodním víkendu jsme si splnili naše cíle a Míra měl možnost získat další zkušenosti z prostředí Moto2. Nyní nás čeká návrat do španělského mistrovství CEV. V závěru srpna máme test v Navaře a následně 5.-7.9. závod v Navaře. Po tomto závodě se tým bude muset rychle přesunout do Misana, kde se zúčasníme na divokou kartu dalšího závodu Mistrovství světa Moto2.

 #59 Míra Popov: "Letošní Grand Prix Brně bych hodnotil celkem pozitivně, i přestože jsme nezačali zrovna nejlépe. V pátečních trénincích jsme měli problém se zadní brzdou a i celkově cítění s motorkou. V kvalifikaci jsem sice nezlepšil pozici, ale aspoň jsem se přiblížil časem jezdcům předemnou. V nedělním Warm Upu jsme se posunuli trochu vpřed. Start do závodu nebyl zrovna nejlepší, ale v průběhu prvních kol jsem se dostal přes pár jezdců, ale po chvíli jsem se začal propadat a Velkou cenu v Brně ukončil pád s jedním z jezdců. Přestože jsem závod nedokončil, tak víkend neprobíhal zas tak špatně. Pro mě bylo důležité, že jsem se pokaždé posunul s časem dál a i se něco od zkušenějších jezdců přiučil."

 Jiří Brož-majitel týmu: "Domácí závod je pro jezdce vždy velmi těžký, ať už je to permanentní jezdec nebo jezdec na divokou kartu. Proto jsem velmi rád, že se Míra a celý náš tým ukázal ve velmi dobrém světle. Přechod z MOTO3 na MOTO2 je pro každého jezdce velmi náročný. Všichni, kdo se o tento sport jen trochu zajímají, vědí, že v této kubatuře již nejsou žádní nováčkové, ale jen velmi zkušení závodníci, kteří projdou výkonnostním sítem v MOTO3. Proto by bylo bláhové si v prvním závodě dávat nerealistické cíle na hranici bodů, kde se mimochodem v Brně pohyboval i úřadující Mistr světa Moto3, který prožil stejný přestup z Moto3 s nespočetně více zkušenostmi. Po tomto víkendu hodnotím tedy Mírovo vystoupení hodně pozitivně a to hlavně vzhledem k progresu v každé jízdě. Čas na jedno kolo jen o 2,3 vteřiny pomalejší než vítěz v nedělním závodě je pro nás velmi pozitivní impuls pro další GP v Misanu. Chtěl bych poděkovat Mírovi za bojovnost v závodě, týmu, partnerům a v neposlední řadě všem fanouškům, kteří nás o tomto víkendu podporovali. "